Home NÁDOROVÁ ONEMOCNĚNÍ
Vítejte na stránkách Vydavatelství MAC, spol. s r.o.

NÁDOROVÁ ONEMOCNĚNÍ

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Nádorová, onkologická onemocnění - recepty, rady lékaře

Onkologických chorob existuje celá řada a jsou různého původu, velmi rozličného charakteru i chování.

Jaké jsou první varující signály onkologického onemocnění?

Mám-li označit alespoň některé častěji se vyskytující obtíže, uvádím z celkových příznaků nechutenství, nevolnosti, hubnutí, zvýšenou únavnost, slabost a zvýšenou teplotu. Z místních symptomů pak otoky, bolesti nebo krvácení.

Můžete vysvětlit podstatu choroby a shrnout okolnosti, při nichž se zhoubné nádorové bujení objevuje?

Základní stavební jednotkou každého živého organismu je buňka. Onkologické choroby lze definovat jako skupinu nemocí, jejichž společným znakem se stává neomezený růst buněk ve srovnání s růstem normálních buněk v okolní tkáni. Zjednodušeně lze konstatovat, že se změněná nebo poškozená buňka stane malým anarchistou, který se rychle dělí, a podněcuje tak vznik velkého množství příživníků, nerespektujících potřeby okolí i celého organismu.

Příčiny vzniku zhoubného bujení jsou u většiny typů nádorových onemocnění multifaktoriální, tedy mnoho četné. Patří k nim genetické předpoklady, onkogenní viry, karcinogeny chemické (např. azbest, těžké kovy a další) i fyzikální (mechanické dráždění, záření), oslabení imunitního systému jedince, stres, nevhodný životní styl. Poslední tři jmenované spolu velmi úzce souvisejí. Sejde-li se u člověka hned několik rizikových faktorů, může dojít k přeměně do té doby se patřičně chovající buňky ve výše popsaného nespoutaného škůdce. Jsou ovšem známy typy onkologických chorob, například některé nádory konečníku, prsu nebo vaječníků, kde genetická zátěž může sehrát významnou roli při vzniku onemocnění. Člověk, v jehož rodině se vyskytlo několik příbuzných s nádorovou nemocí, by měl dbát o svůj životní styl a poradit se s lékařem o potřebě a možnostech pravidelných preventivních prohlídek. Ani jedinec s dokonalou životosprávou tedy rozhodně není zcela zbaven veškerého nebezpečí vzniku onkologického onemocnění. Jeho šance nemoci se vyhnout nebo se s ní lépe vypořádat jsou ovšem mnohem vyšší než u pacienta se stejnými genetickými předpoklady, který pokouší osud životosprávnou vysloveně špatnou.

K rizikům, kterým se můžeme snažit vyhnout, patří rozhodně nejrůznější formy stresu (od přílišného pracovního vypětí až po neuspořádané rodinné vztahy), zlozvyky (zejména kouření a nadměrné požívání alkoholu) a třebas i nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Je snad téměř zbytečné zdůrazňovat nutnost hojné konzumace zeleniny (k vynikajícím patří zejména brokolice a špenát). Eliminovat uzené výrobky a tučná jídla, konzumovat potřebné denní dávky vitaminů. Každý člověk by měl mít rovněž zájem o kvalitu životního prostředí v němž žije, neboť nelze popřít jeho zásadní vliv na lidské zdraví. Stále větší důraz se klade na psychickou stránku osobnosti pacienta a na významnou úlohu stresu při vzniku a vývoji nádorového onemocnění. V neposlední řadě nelze zapomenout ani na pravidelné lékařské prohlídky a při snaze o včasný záchyt onemocnění prsu u žen i pravidelné samovyšetřování.

MUDr. Jana Dresslerová, Diety při onkologických onemocněních, kap. Poučení pro nemocné – výňatek

Doporučená dieta

Palačinky se špenátem (4 porce)

Palačinky – 400 g mléka, 1 vejce, sůl, 20 g hrubé mouky, 50 g jemné sójové mouky, olej

Oba druhy mouky smícháme a osolíme. Do směsi po částech přiléváme mléko s rozšlehaným vejcem. Těsto dobře vymícháme, aby se neutvořily hrudky – můžeme také použít domácí robot. Na olejem vymazané pánvičce pečeme tenké palačinky. Hotové plníme špenátem, případně jinou zeleninovou náplní.

Špenát – 240 g mraženého špenátu, sůl, česnek, 20 g oleje, 20 g hladké mouky

Mouku opečeme na oleji, zředíme vodou a povaříme. Špenát rozmrazíme, přidáme česnek utřený se solí, jíšku s vodou a krátce povaříme. Připravenou špenátovou náplní potřeme palačinky, které zavineme a servírujeme. Můžeme je také ještě před podáváním krátce zapéci posypané strouhaným sýrem.

Tamara Starnovská, Diety při onkologických onemocněních, kap. Receptář – ukázka

Diety při onkologických onemocněníchStravování při nádorových onemocněnníchOdpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožurách Diety při onkologických onemocněních a Stravování při nádorových onemocněních. Brožury můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě.
Naš cena 55,- Kč

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."


Vydavatelství MAC, spol. s r.o., Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice, Tel: +420 226 218 860, E-mail: info@vydamac.cz